• Data: 2025-02-02 • Autor: Katarzyna Bereda
Wystawiliśmy dom na sprzedaż, a mamy konflikt z sąsiadami. Mąż twierdzi, że sąsiedzi z bliźniaka złożyli pozew przeciwko nam w sprawie ogrodzenia. Nie obawiamy się przegranej, bo roszczenia sąsiadów opierają się na kłamstwach. Co jednak w sytuacji, gdy zmienią się właściciele domu? Kto będzie wtedy stroną postępowania? My czy nowi właściciele? Czy nowi właściciele mogą zażądać od nas odszkodowania w przypadku, gdy tak naprawdę nie wiemy, czy sąsiedzi faktycznie podjęli kroki prawne? Dodam, że każdemu potencjalnemu kupcowi mówimy o konflikcie z sąsiadem, ale nie wdajemy się w szczegóły. Czy w takiej sprawie zostaniemy od razu wezwani do sądu? Czy będziemy mogli przyjść wcześniej, przedstawić dowody i naszą wersję wydarzeń, a może nawet zapobiec rozprawie?
Ma Pani rację, gdy sprzedadzą Państwo dom, ewentualna sprawa sądowa zostanie zawieszona lub umorzona, albowiem upadnie przedmiot roszczenia – nie będą już bowiem Państwo wskazani jako właściciele nieruchomości, sąsiedzi musieliby pozwać kogoś innego.
Jeżeli mają Państwo podejrzenie, że przeciwko Państwu toczy się jakaś sprawa sądowa, proszę udać się z dowodem osobistym do miejscowego sądu rejonowego i dowiedzieć się tego w biurze obsługi interesanta – po okazaniu dokumentu tożsamości pracownik udzieli Państwu takiej informacji. Wskazuję bowiem, iż nieprzyjemni sąsiedzi nie są podstawą do roszczeń z tytułu rękojmi – albowiem nie dotyczą Państwa nieruchomości. Ewentualne roszczenie może jednak obejmować wadliwie postawiony płot, przekroczenie granic – i to może być zakwalifikowane jako wada ukryta.
Mając na uwadze treść art. 5561 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.):
„§ 1. Wada polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:
1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym”.
Zgodnie bowiem z treścią art. 560 § 1 K.c. „Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady”.
Artykuł 560 K.c. określa dwa podstawowe uprawnienia, które przysługują kupującemu, a więc Pani na podstawie przepisów o rękojmi. Na jego podstawie kupujący może albo od umowy odstąpić, albo żądać obniżenia ceny. Przepis zawiera warunki realizacji tych uprawnień, włącznie z ograniczeniami ich realizacji (§ 1 zd. 1 o kontruprawnieniach sprzedawcy, § 3 o warunkach obniżenia ceny, § 4 o niemożliwości odstąpienia od umowy, gdy wada rzeczy jest nieistotna).
Dlatego też proszę dokładnie sprawdzić, czy ogrodzenie spełnia wszystkie warunki – czy nie jest zbyt wysokie (2,20 m), czy nie przekracza granic nieruchomości, tak aby przyszli kupujący nie mieli do Państwa roszczeń. Przed sprzedażą proszę się także dowiedzieć, czy jakakolwiek sprawa jest w sądzie, albowiem kupujący powinni o tym wiedzieć.
Wada konstrukcyjna budynku
Pan Tomasz kupił dom. Po kilku miesiącach użytkowania zauważył pęknięcia na ścianach, które wskazywały na poważne problemy z fundamentami. Zgodnie z artykułem 560 Kodeksu cywilnego pan Tomasz miał prawo wystąpić do sprzedawcy z roszczeniem o obniżenie ceny nieruchomości lub odstąpić od umowy, ponieważ wada była istotna i wpływała na bezpieczeństwo użytkowania budynku.
Problemy z instalacją elektryczną
Pani Anna kupiła mieszkanie. Po jakimś czasie okazało się, że jego instalacja elektryczna była wadliwa i nie spełniała norm bezpieczeństwa. Pani Anna, zgodnie z przepisami o rękojmi, zgłosiła roszczenie o obniżenie ceny nieruchomości, ponieważ wada ta wpływała na komfort użytkowania i mogła stwarzać zagrożenie pożarowe. Sprzedawca nie podjął działań naprawczych, dlatego pani Anna odstąpiła od umowy.
Brak zgody na użytkowanie nieruchomości
Pan Marek kupił działkę z przeznaczeniem na budowę domu. Po zakupie okazało się, że działka miała nieuregulowaną sytuację prawną i dlatego też niemożliwe stało się postawienie na niej nieruchomości. Zgodnie z przepisami o rękojmi pan Marek mógł odstąpić od umowy, ponieważ działka nie spełniała warunków określonych w umowie (nie nadawała się do celu, na który była przeznaczona), a sprzedawca nie usunął wady w rozsądnym czasie.
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego kupujący mają prawo do żądania obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy, jeśli zakupiona nieruchomość ma wadę, która wpływa na jej wartość lub użyteczność. W szczególności dotyczy to wad ukrytych. Sprzedawca ma obowiązek usunięcia wady lub wymiany wadliwego elementu.
Masz wątpliwości dotyczące sprzedaży lub zakupu nieruchomości? Chcesz uniknąć roszczeń związanych z ukrytymi wadami lub dowiedzieć się, jak chronić swoje prawa? Skorzystaj z naszych porad prawnych online! Nasi doświadczeni specjaliści pomogą Ci zrozumieć przepisy i rozwieją Twoje wątpliwości. Nie czekaj – już teraz skontaktuj się z nami!
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika