• Data: 2025-05-17 • Autor: Marta Słomka
Mam upadłość konsumencką. Mieszkanie, w którym mieszkam, jest w 2/3 własnością syna. Pozostałą 1/3, której byłam właścicielem, w darowiźnie przepisałam na syna. W momencie zgłoszenia upadłości darowiznę tę cofnięto. Syndyk będzie tę 1/3 sprzedawał. Syn ani nikt z rodziny nie jest w stanie wykupić tej części. Co będzie, jeśli ktoś tę część wykupi? Czy syn będzie mógł mieszkać w tym mieszkaniu zawsze?
Upadłość konsumencka uregulowana jest w art. 4911 i następnych ustawy Prawo upadłościowe. W niewielkim zakresie postępowanie to ma swoje odrębności, aczkolwiek co do zasady jest w wielu aspektach zbieżne z postępowaniem upadłościowym przedsiębiorców.
Przepis art. 127 ust. 1 ustawy mówi, że bezskuteczne w stosunku do masy upadłości są czynności prawne dokonane przez upadłego w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, którymi rozporządził on swoim majątkiem, jeżeli dokonane zostały nieodpłatnie albo odpłatnie, ale wartość świadczenia upadłego przewyższa w rażącym stopniu wartość świadczenia otrzymanego przez upadłego lub zastrzeżonego dla upadłego lub dla osoby trzeciej.
Kiedy ogłoszona zostaje upadłość konsumencka, cały majątek dłużnika, włączając w to mieszkanie, staje się częścią masy upadłościowej. Nadzór nad nią przejmowany jest przez syndyka mianowanego przez sąd. Jeśli dłużnik jest właścicielem udziału w nieruchomości, to nie zależnie od jego wielkości wchodzi on również w skład masy upadłości.
Bardzo często okazuje się jednak, że sprzedaż udziału jest praktycznie niemożliwa. W takiej sytuacji istnieje możliwość złożenia przez syndyka wniosku o wyłączenie udziału w nieruchomości z masy upadłości. Wyłączenie takie oznacza, że udział w mieszkaniu nie będzie brany pod uwagę w dalszym toku postępowania upadłościowego.
Zatem w toku postępowania upadłościowego pod uwagę będzie brany wyłącznie Pani udział wynoszący 1/3 własności. W celu oszacowania kwoty sprzedaży udziału w nieruchomości z wolnej ręki syndyk zleca opracowanie operatu szacunkowego. Dokument ten stanowi podstawę do późniejszych negocjacji wskazanej w nim ceny sprzedaży udziału w nieruchomości.
Jeśli ktoś wykupi tę 1/3 udziału, to stanie się on współwłaścicielem mieszkania. Współwłasność jest określona jako sytuacja prawna, w której co najmniej dwie osoby posiadają wspólne prawo do danej nieruchomości. Współwłaściciele mają równorzędne prawa do korzystania z nieruchomości oraz do zarządzania nią.
Współwłasność nieruchomości jest uregulowana przepisami prawa cywilnego, w szczególności przez Kodeks cywilny. Właściciele wspólnie ponoszą obowiązki dotyczące utrzymania nieruchomości, takie jak koszty remontów, podatków czy opłat za media.
Decyzje dotyczące nieruchomości muszą być podejmowane przez współwłaścicieli wspólnie, co oznacza, że ich zgoda jest niezbędna w przypadku większości działań związanych z nieruchomością, takich jak sprzedaż, najem, nadanie innym prawom użytkowania czy zmiany w sposobie korzystania z nieruchomości. Syn będzie mógł mieszkać w mieszkaniu.
Dodatkowo wskazuję, że udziały w zamieszkanej nieruchomości nie są atrakcyjne na rynku, więc może też ten udział się nie sprzedać.
Przepis art. 315 ust. 2 Prawa upadłościowego stanowi, iż sędzia-komisarz może wyłączyć określone składniki majątku z masy upadłości, w tym nieruchomość lub jej ułamkową część, jeżeli nie można ich zbyć z zachowaniem przepisów ustawy, a dalsze pozostawanie tych składników majątku w masie upadłości będzie niekorzystne dla wierzycieli z uwagi na obciążenie masy upadłości związanymi z tym kosztami. Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie.
Upadłość konsumencka i mieszkanie z udziałem współwłaściciela. Pani Anna jest współwłaścicielką mieszkania, w którym posiada 1/3 udziału. Po ogłoszeniu jej upadłości konsumenckiej syndyk włączył ten udział do masy upadłości. Ze względu na brak zainteresowania kupnem tego udziału syndyk złożył wniosek o jego wyłączenie z masy upadłości, ponieważ dalsze utrzymanie go generowało koszty, które były niekorzystne dla wierzycieli.
Sprzedaż nieruchomości w całości przez syndyka. Pan Jan był właścicielem mieszkania, które po ogłoszeniu jego upadłości zostało włączone do masy upadłości. Syndyk zlecił wykonanie operatu szacunkowego, a następnie sprzedał nieruchomość w drodze licytacji. Uzyskane środki zostały przeznaczone na spłatę wierzycieli, a pan Jan rozpoczął procedurę oddłużeniową.
Nieudana sprzedaż udziału w nieruchomości. Pani Maria posiadała 1/4 udziału w domu rodzinnym, który był współwłasnością jej rodzeństwa. Syndyk próbował sprzedać ten udział, ale z powodu braku zainteresowania na rynku nieruchomości wniosek o wyłączenie udziału z masy upadłości został rozpatrzony pozytywnie. Udział wrócił do majątku pani Marii po zakończeniu postępowania upadłościowego.
Masa upadłościowa dłużnika obejmuje cały jego majątek, w tym nieruchomości lub udziały w nich, które są zarządzane przez syndyka. Jeśli sprzedaż określonych składników majątku, takich jak udziały w nieruchomościach, jest niemożliwa lub niekorzystna dla wierzycieli, mogą one zostać wyłączone z masy upadłości na wniosek syndyka. Decyzję w tej sprawie podejmuje sędzia-komisarz, a środki uzyskane z likwidacji masy upadłościowej przeznaczane są na spłatę wierzycieli.
Oferujemy profesjonalne wsparcie prawne w zakresie upadłości konsumenckiej, w tym analizę majątku dłużnika i ochronę praw w procesie tworzenia masy upadłościowej. Pomożemy w przygotowaniu wniosków, reprezentacji przed syndykiem i sądem, a także w negocjacjach dotyczących wyłączenia składników majątku z masy upadłości.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika