• Data: 2025-04-06 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Ponad 2 miesiące temu zakończyła się elektroniczna licytacja nieruchomości, w której złożyłem najwyższą cenę i moja oferta wygrała. Do dnia dzisiejszego nie uzyskałem przybicia od sędziego oraz informacji o przybiciu. Z informacji uzyskanych od komornika wynika, że nie było żadnych skarg oraz protestów podczas i po licytacji komorniczej. Co powinienem zrobić, aby przyspieszyć proces przybicia, wpłaty reszty kwoty oraz uzyskania prawomocnego przysądzenia własności nieruchomości?
Jeżeli chodzi o kwestię prowadzenia licytacji, to wskazać należy, że sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej uregulowana jest w Kodeksie postępowania cywilnego (K.p.c.), w artykułach od 9861 do 98611. Przyznam, że bardzo mnie dziwi, iż od 2 miesięcy nic się w sprawie nie dzieje. Obowiązujące przepisy dość precyzyjnie wskazują terminy rozpoczęcia i zakończenia licytacji.
W oparciu o art. 9867 § 1 K.p.c.: Przetarg rozpoczyna się i kończy z chwilą wskazaną w obwieszczeniu o licytacji nieruchomości. Nadto w oparciu o § 2: Komornik wyznacza licytację elektroniczną w taki sposób, aby zarówno termin rozpoczęcia, jak i zakończenia przetargu przypadał pomiędzy godziną 9.00 a 14.00 w dni robocze. Czas trwania przetargu wynosi 7 dni. Istotny dla Pana jest § 5, który stanowi, że Przetarg wygrywa licytant, którego oferta była w chwili zakończenia przetargu najwyższa. Nadto w oparciu o § 6: Po zakończeniu przetargu komornik za pośrednictwem systemu teleinformatycznego informuje licytantów o wyłonieniu licytanta ofiarującego najwyższą cenę w chwili zakończenia przetargu.
Przepisy precyzują również obowiązki organów po zakończeniu przetargu. W oparciu o art. 9869 K.p.c.: Niezwłocznie po zamknięciu przetargu, nie później niż w terminie tygodnia, komornik przesyła sądowi protokół z przebiegu przetargu, wszystkie nierozpoznane skargi oraz dokumenty niezbędne do udzielenia przybicia.
Natomiast zgodnie z art. 98610 § 1 K.p.c.: Sąd albo referendarz sądowy wydaje postanowienie co do przybicia na posiedzeniu niejawnym w terminie tygodnia od dnia otrzymania protokołu z przebiegu przetargu oraz dokumentów niezbędnych do udzielenia przybicia. Przepis art. 988 § 2 stosuje się.
Wobec powyższego proponuję następujące czynności: 1. najpierw telefon do sądu z zapytaniem, czy zostało wydane postanowienie. 2. Następnie proszę złożyć wniosek do sądu o niezwłocznie podjęcie czynności zmierzających do wydania postanowienia o udzieleniu przybicia. W wniosku proszę wskazać, że pomimo tego, że od zakończenia licytacji minęło już ponad dwa miesiące nie zostały wykonane czynności niezbędne do umożliwienia nabycia własności nieruchomości dla licytanta.
Opóźniona decyzja sądu
Pan Adam wygrał licytację elektroniczną mieszkania, czekając na przybicie już trzeci miesiąc. Po licznych próbach kontaktu z sądem, postanowił złożyć formalny wniosek o przyspieszenie wydania postanowienia. Dopiero po tej interwencji sprawa ruszyła, a przybicie zostało wydane w ciągu dwóch tygodni.
Komornik nie przekazał dokumentów
Pani Katarzyna dowiedziała się od pracownika sądu, że brak przybicia wynika z nieprzesłania protokołu przez komornika. Po bezpośrednim kontakcie z kancelarią komorniczą udało się wyjaśnić sprawę, a dokumenty trafiły do sądu w ciągu kilku dni. Niedługo później otrzymała postanowienie o przybiciu.
Skarga na przewlekłość postępowania
Pan Marek, zmęczony oczekiwaniem, po trzech miesiącach bez odpowiedzi złożył skargę na przewlekłość postępowania. W efekcie sąd nie tylko wydał postanowienie o przybiciu, ale również przeprosił za opóźnienie i zobowiązał się do usprawnienia procedur w przyszłości.
Opóźnienie w wydaniu przybicia po wygranej licytacji elektronicznej nie powinno mieć miejsca, gdyż przepisy jasno określają terminy działań sądu i komornika. W przypadku przewlekłości warto podjąć konkretne kroki – najpierw skontaktować się z sądem, a następnie złożyć formalny wniosek o przyspieszenie postępowania. W ostateczności można rozważyć skargę na przewlekłość, aby skutecznie wymusić działania organów.
Potrzebujesz pomocy w przyspieszeniu postępowania lub przygotowaniu skutecznego pisma do sądu? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism procesowych dostosowanych do Twojej sprawy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika