• Data: 2025-03-29 • Autor: Karolina Grygorcewicz
Rok temu poznałem kobietę, połączyło nas uczucie i rozpoczęliśmy wspólne życie. Szybko zaczęła mnie namawiać na wspólne kupno domu. Obiecała wyjść za mnie za mąż i uczynić moje życie szczęśliwym. Dom kupiliśmy w proporcjach 40% ona, 60% ja. Włożyłem w ten dom dużo pracy i dodatkowo zainwestowałem w fotowoltaikę z magazynem energii. Jednak się nam nie układało, partnerka wielokrotnie i z premedytacją ignorowała mnie, moje potrzeby i prośby. Finalnie doszło kilka dni temu do rozstania, ona się wyprowadziła. Jak mają się kwestuje wszelkich kosztów włożonych w ten dom? Ona nalega, żeby dom sprzedać i podzielić się pieniędzmi, ale włożyła tylko 40% ceny, a ja poniosłem wszelkie inne koszta, jak ponad 22 tys. opłaty notarialnej plus 40 tys. kosztowała instalacja solarna. Jak rozwiązać ten problem?
Opisany przez Pana stan faktyczny to nic innego jak konieczność rozliczenia majątkowego konkubinatu. Rozumiem, że nie spisali Państwo pomiędzy sobą żadnej majątkowej umowy konkubenckiej. Jednak nakłady poczynione w związku, jakim jest konkubinat, można i tak rozliczyć po jego ustaniu. Przy braku innej podstawy prawnej zastosowanie mają przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu i świadczeniu nienależnym.
Zgodnie z art. 405 Kodeksu cywilnego (K.c.): Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Natomiast art. 410 § 2 K.c. stanowi:
Świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.
Konkubinatem jest trwały związek osób żyjących razem jak w małżeństwie, którzy jednak nie decydują się z różnych przyczyn na zawarcie związku małżeńskiego. Osoby żyjące w konkubinacie pozostają we wspólnym, stałym pożyciu, utrzymując więź psychiczną i fizyczną oraz gospodarczą. Kiedy taki związek się kończy, najczęściej rozliczeniu podlegają nakłady m.in. na remont lub budowę domu, mieszkania, zakupu samochodu, nakładów na działalność gospodarczą byłego partnera itp. Od strony formalnej, oczywiście sprawę najlepiej rozwiązać w sposób polubowny, tj. wystosować wezwanie do zapłaty na określoną kwotę, wskazać, z jakiego tytułu jest ta kwota, oraz zakreślić termin do jej zwrotu lub ustosunkowania się do treści wezwania.
Jeśli wezwanie pozostaje bezskuteczne, wówczas konieczne jest skierowanie sprawy na drogę sądową. W pozwie o zapłatę, bo z takim pismem inicjującym postępowanie mamy do czynienia, należy udowodnić swoje roszczenie, tj. wykazać, jakie zostały poniesione kwoty i z jakiego tytułu. W postępowaniu sądowym należy powołać odpowiednie wnioski dowodowe dla wykazania roszczenia, tj. faktury, rachunki, potwierdzenia dokonania płatności, paragony, a także świadków, którzy potwierdzą, że faktycznie tego typu wydatki zostały przez Pana poniesione.
Remont mieszkania, które nie było moje
Marek przez trzy lata mieszkał z Anią w jej mieszkaniu. Z miłości i przekonania, że spędzą razem życie, zainwestował w gruntowny remont – wymiana instalacji, nowa kuchnia, podłogi. Kiedy doszło do rozstania, Ania oświadczyła, że nie zamierza mu nic zwracać, bo to „był jego wybór”. Po konsultacji z prawnikiem Marek wystosował wezwanie do zapłaty i ostatecznie odzyskał część środków na drodze sądowej.
Samochód dla partnerki, który przepadł
Wojtek kupił swojej konkubinie samochód, ponieważ jej poprzednie auto się zepsuło. Umowa i faktury były na jej nazwisko, ale to on pokrył całość kosztów. Po rozstaniu kobieta odmówiła zwrotu pojazdu lub jakiejkolwiek rekompensaty. Wojtek dowiedział się, że w świetle prawa może dochodzić zwrotu wartości auta jako świadczenia nienależnego – złożył pozew i po kilku miesiącach uzyskał korzystny wyrok.
Biznes, który stał się źródłem sporu
Kasia i Bartek wspólnie prowadzili małą kawiarnię. To Bartek zainwestował w wyposażenie lokalu, sprzęt i reklamę, ale formalnie działalność była zarejestrowana na Kasię. Po ich rozstaniu Kasia nadal prowadziła kawiarnię, nie oddając Bartkowi ani złotówki. Dopiero po złożeniu pozwu i przedstawieniu dowodów na poniesione koszty Bartek odzyskał część swojej inwestycji.
Rozliczenie majątku po rozstaniu w konkubinacie może być skomplikowane, ale prawo przewiduje możliwość dochodzenia zwrotu poniesionych nakładów. Kluczowe jest zebranie dowodów oraz próba polubownego rozwiązania sprawy, a w razie potrzeby – skierowanie jej na drogę sądową. Świadomość swoich praw i szybka reakcja mogą pomóc w odzyskaniu należnych środków.
Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu majątku po rozstaniu? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie niezbędnych pism, takich jak wezwanie do zapłaty czy pozew o zapłatę. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika