Jak bronić się przed zasiedzeniem nieruchomości po zmarłym ojcu?

• Data: 2025-03-10 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Odziedziczyłem po zmarłym ojcu w 2022 r. nieruchomość, w której zamieszkiwał razem konkubiną około 20 lat. Dodam tylko, że ojciec był jedynym właścicielem, a konkubina posiadała własne mieszkanie, które po śmierci mojego ojca przepisała na swojego syna. Problem polega na tym, że konkubina ubiega się o zasiedzenie mojej odziedziczonej nieruchomości. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Wnioskowałem do niej o opuszczenie nieruchomości, lecz to nie poskutkowało.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak bronić się przed zasiedzeniem nieruchomości po zmarłym ojcu?

Posiadanie samoistne

W pierwszej kolejności wskazać należy, że instytucja zasiedzenia jest uregulowana w ustawie Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 172 § 1 posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Natomiast po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w zlej wierze (§ 2). Zatem konieczne jest wyjaśnienie przesłanek zasiedzenia w oparciu o definicje wskazane w ustawie. Łącznym warunkiem nabycia własności poprzez zasiedzenie jest upływ oznaczonego przez ustawę (w art. 172) terminu nieprzerwanego posiadania samoistnego, a długość tego terminu zależy od dobrej lub złej wiary w chwili nabycia posiadania. W kontekście powyższego podstawową przesłanką zasiedzenia jest posiadanie samoistne nieruchomości.

Zgodnie z art. 336 posiadaczem samoistnym rzeczy jest ten, kto rzeczą faktycznie włada jak właściciel. W postanowieniu z dnia 7 maja 1986 r., sygn. akt III CRN 60/86, Sąd Najwyższy wskazał: Cecha posiadania samoistnego polegająca na tym, że posiadacz ten ma taką faktyczną możliwość władania rzeczą, do jakiej właściciel jest uprawniony, determinuje określenie udziałów we współwłasności nieruchomości nabytej przez zasiedzenie w tym kierunku, że udziały te kształtują się tak, jak gdyby źródłem współwłasności były przepisy prawnomaterialne. Zatem przez posiadanie samoistne w kontekście powyższego należy rozumieć to, że posiadacz nieruchomości włada rzeczą w takim zakresie, w jakim czyni to właściciel, wykorzystując przy tym faktyczną możliwość władania rzeczą, do jakiej właściciel jest uprawniony. Warto podkreślić również, że posiadaczem samoistnym jest ten kto włada rzeczą faktycznie włada z zamiarem władania dla siebie. Wola posiadanie nie może być przy tym ukryta.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zachowania posiadacza

Co istotne, posiadanie nie traci cechy samoistności z tego powodu, że posiadacz wiem, że nie jest właścicielem, jeżeli posiada tak, jakby tym właścicielem był. Warto jest również odwołać się do postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 17 czerwca 2015 r. sygn. akt I CSK 309/14, zgodnie z którym: Samoistnym posiadaczem nieruchomości w rozumieniu art. 172 k.c. jest ten, który nią włada jak właściciel (art. 336 k.c.), czyli wykonuje uprawnienia składające się na treść prawa własności (art. 140 k.c.); korzysta z nieruchomości z wyłączeniem innych osób, pobiera pożytki i dochody, a także uważa się za uprawnionego do rozporządzenia nią. Tych cech nie można przypisać osobom, które władają nieruchomością w zakresie innego prawa. Warto również wspomnieć o postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2014 r., sygn. akt III CSK 354/13, zgodnie z którym: Dla istoty posiadania jako przesłanki zasiedzenia jest niezbędne, by wykonywane władztwo odpowiadało treści prawa, które posiadacz nabędzie przez zasiedzenie. Konieczne jest przeto wykonywanie takich czynności faktycznych, które wskazują na samodzielny niezależny od woli innej osoby stan władztwa. Kodeks cywilny używa zwrotu"kto nią faktycznie włada jak właściciel (art. 336 in principio k.c.). W zwrocie tym mieści się istotna treść władania. Jest to skrót myślowy, obejmujący tak wypadki, gdy posiadacz ma jakiś niedoskonały tytuł, jak też gdy żadnego tytułu nie ma, lecz rzeczą włada tak jak właściciel. Zwrot ten nie oznacza też posiadania w przeświadczeniu, że nie narusza się cudzego prawa. Jest to bowiem osobny problem złej czy dobrej wiary. Konieczne natomiast jest, by posiadanie, które ma doprowadzić do zasiedzenia, było jawne. Władać bowiem jak właściciel można jedynie przez podejmowanie czynności widocznych dla otoczenia.

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 12 lutego 2014 r., sygn. akt. IV CSK 271/13: Ustalenie charakteru posiadania (czy jest ono samoistne czy zależne) odbywa się na podstawie manifestowanych przez posiadacza i widocznych na zewnątrz przejawów władania rzeczą i zawsze musi odnosić się do okoliczności konkretnego przypadku. Jako przejawy samoistnego posiadania nieruchomości wymienia się przykładowo ogrodzenie działki gruntu, jej zabudowanie lub zagospodarowanie w inny sposób, dbanie o jej utrzymanie w stanie niepogorszonym, czynienie innego rodzaju nakładów, pobieranie pożytków czy uiszczanie należnych od nieruchomości danin publicznych.  W kontekście opłacania podatków należy odnieść się również do orzecznictwa, w którym wskazuje się, że samo tylko opłacanie podatku od nieruchomości nie świadczy jeszcze o samoistności posiadania, jednak jest to istotna okoliczność, która powinna podlegać analizie łącznie ze wszystkimi innymi faktami, które stanowią podstawę oceny prawnej charakteru posiadania nieruchomości (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2018 r., sygn. akt. II CSK 231/17).

Od posiadacza samoistnego należy odróżnić posiadacza zależnego, którym zgodnie z art. 336 jest ten, kto faktycznie włada rzeczą jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadanie zależne). Posiadanie to nie powoduje nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie.

Tylko i wyłącznie wówczas można mówić o posiadaniu samoistnym, jeżeli konkubina władałaby nieruchomością jak właściciele.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przerwanie biegu terminu zasiedzenia

Bieg terminu zasiedzenia przerywa się przede wszystkim przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania spraw danego rodzaju albo przed sądem polubownym, dokonaną bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia przysługującego prawa. Najbardziej typowym przykładem takiej czynności jest pozew do sądu o wydanie nieruchomości. Ważne aby pamiętać, że czynności podejmowane po upływie 20 lat (przy dobrej wierze) albo 30 lat (przy złej wierze) nieprzerwanego posiadania samoistnego nie doprowadzą do przerwania zasiedzenia, będą bezskuteczne, spóźnione. Do zasiedzenia dochodzi bowiem z mocy samego prawa, z chwilą upływu terminu. Z tym momentem posiadacz nabywa prawo własności. Osoba, która wcześniej była właścicielem nie może zatem nawet z formalnego punktu widzenia wnieść po tym terminie np. powództwa o wydanie nieruchomości, gdyż utraciła wspomniane prawo własności.

Przerwanie biegu zasiedzenia może nastąpić, gdy podejmie się następujące czynności:

  • Wytoczy powództwo albo złoży wniosek o zawezwanie do próby ugodowej w zakresie wydania nieruchomości/wydania kluczy do nieruchomości oraz odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Zawezwanie posiadacza nieruchomości do próby ugodowej na podstawie art. 184 i nast. Kodeksu postępowania cywilnego w sprawie wydania nieruchomości przerywa bieg terminu zasiedzenia (uchwała SN z dnia 28 czerwca 2006 r., sygn. akt III CZP 42/06).
  • Zostanie wniesiony pozew o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (np. jeżeli nie jest Pan ujawniony jako właściciel w księdze wieczystej nieruchomości).
  • Wytoczy powództwo o ustalenie prawa własności danej nieruchomości na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego.

Ważne jest, że tylko właściciel może przerwać bieg zasiedzenia. Tym samym skutek ten nie nastąpi, jeśli czynności prawnej dokona inny podmiot. Przykładowo, wytoczenie powództwa o wydanie nieruchomości przez osobę niebędącą właścicielem przeciwko posiadaczowi samoistnemu nie przerywa biegu zasiedzenia (uchwała SN z dnia 14 kwietnia 2018 r., sygn. akt III CZP 100/17).

Jeżeli chodzi o skutki przerwania biegu przedawnienia, to zgodnie z art. 124 § 1 Kodeksu cywilnego po każdym przerwaniu zasiedzenia biegnie ono na nowo. W razie przerwania zasiedzenia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym albo przez wszczęcie mediacji, zasiedzenie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie nie zostanie zakończone.

Dlatego też należy niezwłocznie dokonać wyżej wskazanych czynności.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przykład 1

Zarządca nieruchomości, który przez 25 lat dbał o stan techniczny budynku, płacił podatki od nieruchomości i korzystał z niej jak właściciel (np. wynajmował lokale), może ubiegać się o zasiedzenie nieruchomości po 20 latach posiadania samoistnego, jeżeli wcześniej nie interweniował właściciel nieruchomości.

 

Przykład 2

Osoba, która przez wiele lat uprawiała grunt rolny, wykorzystywała go do produkcji rolnej, oraz płaciła podatki, traktując go jak swój, może stać się posiadaczem samoistnym po upływie 30 lat, mimo że nie była jego właścicielem, zwłaszcza jeśli nie miała świadomości o naruszeniu prawa.

 

Przykład 3

Mieszkaniec, który przez 15 lat zajmował niezamieszkały lokal mieszkalny, utrzymywał go w dobrym stanie, płacił media i traktował go jak swój, może dochodzić zasiedzenia po upływie 20 lat, jeżeli po tym czasie właściciel nie wystąpił z żadnymi roszczeniami.

Podsumowanie

Posiadanie samoistne to sytuacja, w której osoba włada nieruchomością jak właściciel, wykonując uprawnienia z zakresu prawa własności, bez konieczności posiadania tytułu prawnego. Aby nabyć nieruchomość przez zasiedzenie, posiadacz musi nieprzerwanie władać nieruchomością przez określony czas (20 lat w dobrej wierze lub 30 lat w złej wierze).

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe porady prawne dotyczące zasiedzenia nieruchomości, w tym analizę stanu prawnego posiadania samoistnego i możliwość nabycia własności przez zasiedzenie. Pomożemy w ustaleniu, czy spełnione są przesłanki do zasiedzenia, oraz doradzimy w zakresie przerwania biegu zasiedzenia i związanych z tym procedur prawnych.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

3. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 12 lutego 2014 r., sygn. akt. IV CSK 271/13

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »